In the dark room

Today I made black and white blow-ups in the dark room. I am a student of photography so its nothing unusual for me. The only problem was, that it has been almost a year since i have entered this secret room.../ Dnes jsem ve škole zvětšovala černobílé negativy. Jsem studentka fotografie, tak to pro mne nebyl tak težký úkol. Jediný problém nastal ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, že jsem v této tajuplné místnosti už nějaký čas nebyla...




Little previews are important for you. They help you see the photographs and you can better choose which ones you are going to blow-up.\ Tzv. Kontakty jsou důležité. Díky ním se můžete rozhodnout jakou fotografii budete pozdeji zvětšovat. 







Rehearsals - Its not easy to find the right time and the right filter combination. \ Zkoušky - někdy není  jednoduché najít správnou kombinaci času a filtru a získat tím idealní tonalitu.





After you have the right black and white tone you can develop and fix it. After all that is done you just have to dry it.\ Poté, co naleznete správné tony vaší černobílé fotografie, ji stačí už jen vyvolat, ustálit a usušit.










     For any questions feel free to ask me. \ Na jakékoliv dotazy se neváhejte zaptat.

No comments:

Post a Comment